Życie na emerycie vol 3 – wiosna w Warszawie aż kipi

In Co tam w Warszawie, Przekrój

Jeśli wydawało mi się, że pracując z domu będę mieć dużo więcej czasu na swoje sprawy, to już wiem, że byłam w błędzie, stąd kolejna relacja życia na emerycie z pewnym opóźnieniem. Przygotujcie się więc na bombę ekologiczną  – będzie dużo roślin, tych wiosennych, jak i tych całorocznie instagramowych, będą muzea, bo mentalnie nadal jestem w Rzymie, wobec czego łażę i otaczam się antycznymi rzeźbami, oraz dużo, dużo więcej.

Na magnolie i tulipany już nie zdążycie, jeśli nie zrobiliście tego w tym roku, ale od czego macie mnie? Kredyt i tak należy się Karolinie z bloga Adventure Seekers, która wymyśliła nam wycieczkę do Powsina. Nieważne jak się zaczyna, ważne jak się kończy, prawda? Wycieczki do Tesco na Kabaty z Luizą też nie zapowiadały zagranicznych wojaży, a mamy już na liście 3! Także przestroga i pocieszenie – uważaj z kim chodzisz po jogurty sojowe do supermarketu. Ogród Botaniczny PAN w Powsinie to przyjemne miejsce (może gdyby odjąć ptaki w klatce), warte 12 zł wydanych na bilet. Minusy? Brak sklepiku z pamiątkami w postaci sadzonek roślin. Przecież kiedy naoglądasz się tych wszystkich cudów natury, to oczywiste, że chcesz mieć je też w domu!

Pomyślałam więc, że może Ogród Botaniczny UW będzie w tej kwestii bardziej rozwinięty – niestety i tu nie znajdziemy sklepu z roślinami (chwała Leroy Merlin!). Nie znajdziemy też egzotycznych roślin i szklarni, a raczej polskich, pospolitych drzew, roślin i kwiatów oraz warzywa.

Jak dobrze jednak, że obok są Łazienki i darmowe zwiedzanie w czwartki! Chociaż frekwencja w marcu była zdecydowanie przyjemniej niższa niż tydzień temu, to i tak tłumów o tej porze rogu (i przed południem) jeszcze nie ma. Bardzo lubię tam wracać, a każda wizyta jest takim mini świętem. Odkąd mam psa w parkach jestem dosłownie codziennie, przez co nie umiem w nich odpoczywać. Do Łazienek z psami nie wolno, więc w końcu miałam czas dla siebie.

Ale okazuje się, że w Łazienkach nie można także zrobić zdjęcia innego niż rzeźba, nota bene KOPIA RZEŹBY w Oranżerii.  

W niedalekim sąsiedztwie mamy również CSW Zamek Ujazdowski? Ich wystawy często bywają dla mnie oderwane od rzeczywistości, ale nie tym razem.„Bezludzka Ziemia” i „Centrum Natury Współczesnej” to mocno ekologiczne wystawy, w których kontrast między środowiskiem naturalnym (zdjęcia zwierząt na ścianie) a oceanem utworzonym ze śmieci jest ogromny. W tle słychać odgłosy zwierząt, szum trawy, drzew – czyli mamy przed sobą obrazek naszej niedalekiej przyszłości. Smutnej. W ogóle cały przyrodniczy cykl jest tam bardzo ciekawy, polecam także zwyczajny, wydawałoby się, film o lodowcu. Dodana do niego muzyka jak z filmu science fiction tworzy niesamowity klimat.

W CSW przy wypełnieniu anonimowej ankiety otrzymacie darmową wejściówkę do Muzeum Sztuki Nowoczesnej lub Zachęty do wykorzystania do 31 lipca!

Krótki pitstop na wsi i doładowanie obiadem babci (czy można by to nadawać DHL-em?), po czym chwila we Wrocławiu, gdzie tyle się zmienia, że nie poznaję już ulic, na których mieszkałam.

Za to Warszawa wiosną też nie odstaje i zanim zrobi się tu nieznośnie gorąco i tłoczno, każdą wolną chwilę biegam, latam, jeżdzę po mieście.

 • Gołąb w chlebie.
  GOŁĄB W CHLEBIE.
  CO?!

 • Wow, ile fajnych rzeczy robisz 😀 Zapisuję sobie ten ogród botaniczny w Powsinie, blisko mam;)

 • Hehe, że tak powiem: u nas w Sydneyu… przy ogrodzie botanicznym jest sklep z roslinami! Szach mat, Warszawo!

 • L.

  to jak? zamiast kolejnego wyjazdu zagranicznego, weekend we wroclawiu?
  piekne zdjecia!!!

 • ja b propsuję osobę w płaszczu w cętki, nosiłabym jak zła (płaszcz, nie osobę).

Scroll Up